Blog

Akvarijné dno a substrát

Jedným zo základov akvária je jeho dno. Časy, keď dno tvoril len obyčajný riečny štrk alebo piesok sú už minulosťou. Nie že by na nich bolo niečo zlé, to nie. K chovu vodných živočíchov stačili a svoju úlohu si plnili. Poskytli základ pre rast pár rastlinám, ktoré boli v akváriu. Avšak v dnešnej dobe aquascapingu a akvárií s divokou rastlinnou osádkou už nestačia. Na scénu prišli pôdne substráty. Substráty delíme na:

  • spodné „výživné“ substráty
  • povrchové substráty - ktoré takisto obsahujú živiny

Medzi spodné výživné substráty, ktoré dlhodobo zabezpečujú živiny pre rastlinstvo patria tieto:

Asi najkvalitnejší spodný výživný substrát z nich je od firmy Tropica Plant Growth Substrate.

 

Malá odbočka: Ak spomíname akvaristické výrobky všeobecne, nedá sa nespomenúť výrobky od firmy ADA (Aqua Design Amano) v tomto prípade ADA Power sand. Vo všeobecnosti treba o ADA uviesť nasledovné informácie aj v súvislosti s ďalšími článkami. Firma ADA je známa tým, že ju založil pán Takashi Amano, bol to japonec, ktorý je považovaný za hlavného guru a zakladateľa aguacapingu. Jeho kompozície prírodných akvárií sú úchvatné a vyrážajú dych. S výrobkami ADA sa stretávame skoro vo všetkých e-shopoch, sú samozrejme vynikajúcej kvality a k tomu „zodpovedajúcej“ ceny. Toľko o výrobkoch ADA, ktoré v budúcnosti vzhľadom na ich cenu nebudem spomínať.

Rovnako dobré výsledky pri zakladaní dna sa ale dosahujú aj konkurenčnými a omnoho lacnejšími značkami. Skvelých výsledkov dosiahneme spomínaným spodným substrátom od Tropica Plant Growth Substrate, ale aj Dennerle Deponit mix alebo JBL AquaBasis plus. Tieto spodné substráty sa odporúčajú posypať práškovými aditívami (zárodkami pôdnych baktérií) na lepší štart biologických procesov v pôde a vode.

Spodné výživné substráty sa prekryjú povrchovými substrátmi.

Najkvalitnejšie povrchové substráty, ktoré najviac používajú aquascaperi vo svete sú opäť Tropica Aquarium Soil , ADA Amazonia . Povrchové substráty sú vyrábané z kvalitnej černozeme, ktorá je vo fabrike umiesená do formy malých guličiek, ktoré sú „spečené“, aby sa vo vode hneď nerozpustili a nekalili vodu. Dobre sa z nich tvarujú krajinky a dobre držia zasadené rastliny. Medzi ďalšie tiež kvalitné substráty patrí značka Yokuchi Jiban soil , Aquario Neo Soil, Shirakura Red Bee Sand, Seachem Flourite, Dennerle Scaper´s Soil, JBL ProScape PlantSoil a ďalšie. Treba tu porovnávať hlavne cenu substrátov, ktorá je dosť vysoká a hlavne u veľkých akvárií zatrasie peňaženkou. V mojom ponímaní pokiaľ je cena Tropica rovnaká ako u Dennerle alebo JBL, ja volím Tropica, lebo je to svetová špička. Alternatívne firmy si neuvedomili, že pokiaľ sa chcú presadiť popri značke Tropica, musia dať nižšiu cenu, aby zaujali akvaristov, čo zjavne nepochopili.

Samostatne by som spomenul substrát od Platinum Soil. Je to tiež japonský substrát, ktorý má priaznivú cenu a snaží sa presadiť u aquascaperov a konkurovať značke Tropica. Osobne s ním skúsenosť nemám, ale na fórach sa vedú zúrivé diskusie o tom, či ho použiť alebo nie a či dokáže „utiahnuť“ aj bohato osadené akváriá (ako Tropica) alebo nie. Väčšina „obyčajných“ aquascaperov má s týmto substrátom dobré skúsenosti, oproti drahším substrátom treba však začať skôr hnojiť. Osobne tento substrát použijem v mojom ďalšom akváriu. Pretože či už použijete drahý alebo lacnejší substrát, hnojiť musíte VŽDY. Myslím si, že s Platinum Soil nespravíte žiadnu chybu.

Ďalšou značkou, ktorá stojí podľa mňa za zmienku je produkt firmy Rataj Volcano Black a Volcano Red. Je to substrát vulkanického pôvodu, granule sú vysoko porézne. Volcano neuvolňuje nadbytočné živiny do vody, dobre drží tvar, nerozpúšťa sa a dobre sa do neho sadia rastliny. Pred použitím je nutné ho premyť dobre vodou!

Prečo spomínam aj Volcano Black? Ja, tak isto ako väčšina akvaristov, nie som Bill Gates, ani Aristoteles Onassis, aby som mal neobmedzený rozpočet. Aj pri veľkej snahe, ak máte veľké akvárium a chcete, aby dobre vyzeralo, miniete až pár tisíc Euro. (To nestraším, to je fakt. Ak si budete zapisovať všetky výdavky, po roku budete prekvapený, akú sumu ste dokázali minúť). Ale čo by sme neminuli pre našu drahú akvaristiku, že? Z tohto dôvodu, ako ušetriť, som sa rozhodol pre takú malú „sedliacku fintu“. Pri zakladaní akvária som ako substrát použil zmiešaný drahý a kvalitný „nemenovaný“ substrát a Volcano Black pomerom 1:1. Bol som si vedomý, že je to risk, ale vyšiel. Vychádzal som z poznatku, že „prémiový substrát“ je tak nabitý živinami, že si v prvom mesiaci vyžaduje špeciálnu starostlivosť o akvárium ( spomeniem neskôr). U takto získaného substrátu som menil 2x týždenne vodu, rastliny sa po 2 týždňoch uchytili a keď si pozriete moje fotky, tak sa im darí až moc dobre.

Kvalitné súbstráty na rozdiel od menej kvalitných majú takú vlastnosť, že sú „kompaktné (ťažké)“, dno z nich vymodelované drží tvar a nevíria sa. Dobre sedia na dne, rovnako je to dôležité pri sadení rastlín. Rastliny, ktoré zasadíme do kvalitných substrátov (Tropica a iné) dobre v nich držia, korene sú krásne zasypané substrátom a zasadené rastlinky nevyplávajú na povrch, keď zaplavujeme akvárium. Platí tu ale pravidlo, že keď uložíme výživný substrát a na neho dáme vrchný substrát, tak pred sadením rastliniek substrát len ľahko navlhčíme vodou, zalejeme maximálne do výšky substrátu – nezalievame celé akvárium vodou. Takto „navlhčený“ substrát je ideálne ťažký a poskytuje dobrú možnosť na vtlačenie korienkou rastlín do substrátu, aby sa neuvolnili zo substrátu. Keď už do takto zvlhčeného substrátu zasadíme všetky rastlinky, môžeme opatrne napustiť vodu do celého akvária. Niekto položí na dno väčší igelit a vodu opatrne leje na neho, niekto leje vodu do kuchynského cedníka, možností je niekoľko.

Ďalšou vecou úzko spojenou so substrátmi je výživa do substrátu.

Jedná sa o tabletky, ktoré sa pinzetou vtlačia do dna substrátu ešte pred sadením rastlín asi 5 cm od seba. Je to dodanie hnojiva priamo k budúcim koreňom rastlín. Odporúčam použitie týchto tabletiek hlavne na miesta, kde budeme sadiť vysoké-mohutné rastliny. Rastlina rýchlo rozpozná, kde je zdroj živín a vytvorí tu husté korene. Účinok tabliet je asi 6 mesiacov, potom je dobré pinzetov vtlačiť novú výživu podľa potreby okolo rastlinky. Takisto aj tu je niekoľko značiek na výber, klasicky odporúčam Tropica Nutrition Capsules, Easy Life Root Sticks 25, Seachem Flourish Tabs 10 tabs, poprípade alternatívne značky.

Teraz by som chcel spomenúť štart akvária s „prémiovým“ substrátom. Tento spôsob odporúčal jeden špičkový aquascaper na internete. Tieto substráty sú natoľko nabité živinami, že výrobca odporúča po osadení akvária viacnásobné výmeny 50%  vody, aby nebola voda doslova toxická pre živočíchov a rastliny. U takto založeného akvária je potrebné, aby sa čo najskôr zakorenili a ožili-zfunkčnili rastlinky.

  • 1. Týždeň - meníme denne 50% vody a dropchecker(indikátor CO2 vo vode) má byť len tmavo zelený, nehnojíme, svietime 5 hodín
  • 2. Týždeň – meníme 50% vody každý druhý deň, dropchecker tmavo zelený, nehnojíme, svietime 5,5 hodiny
  • 3. Týždeň – meníme vodu len 2x za týždeň, dropchecker svetlo zelený, mierne pridávame draslík, svietime 6 hodín
  • 4. Týždeň – normálna prevádzka akvária, svietime 7 hodín
  • Ďalšie týždne pomaly opatrne prihnojujeme a po 7.týždni svietime 8 hodín. Môžeme vypustiť rybky. Všeobecne by sa malo svietiť 8-10 hodín, nie viac. Ja osobne svietim 8 hodín a rastliny dlhodobo prosperujú.

Toľko o substrátoch v akváriu. Téma je rozsiahla, ale vzhľadom na dôležitosť som chcel spomenúť podstatné veci.

Related Posts: